A Profi Sakkozók Szövetsége (Association of Chess Professionals) és az izraeli Ashdód városa december 7. és 10. között rendezi meg 12 résztvevővel az ACP Masters rapidversenyt, amelyre Rapport Richárd is meghívást kapott. Két 6-6 fős csoportból az első két-két helyezett jut az elődöntőbe, a döntőre december 10-én kerül sor. Játszmánként 15-15 perc a gondolkodási idő és lépésenként 10-10 másodperc. A díjalap 41 ezer dollár, a győztes jutalma 10 ezer dollár lesz. A rajtlistát az ukrán Vaszilij Ivancsuk vezeti, Rapport Richárd a negyedik.

acp_masters-logo

Az ACP hatodszor rendezi meg versenyét, a sorozat 2007-ben, Odesszában kezdődött meg, Lékó Péter aratott nagyszerű győzelmet a 16 meghívott kieséses rendszerű tornáján. Az elődöntőben az izraeli Borisz Gelfandot, a döntőben az ukrán Vaszilij Ivancsukot győzte le. Egy évvel később az azerbajdzsáni Tejmur Radzsabov nyerte meg a viadalt, a fináléban Alekszandr Griscsuk ellen győzött. 2009-ben Gelfand vehette át a győztesnek járó díjat. Az elődöntőbe három orosz sakkozó is bekerült, Alekszandr Griscsuk, Dmitrij Jakovenko és Peter Szvidler, a döntőt Gelfand 3-1-re nyerte meg az esélyes állásokban sokat hibázó Szvidlerel szemben.

2010-ben az orosz Szergej Karjakin köszöntötték győztesként. A legjobban bírta a feszültséget, számos meccset hátrányból fordított meg. A spanyol Alekszej Shirovot és az orosz Alekszandr Griscsukot is legyőzve került a döntőbe. Hat döntetlen után a „hirtelen halál” partiban nyert honfitársa, Dmitrij Jakovenko ellen.

Két éve Rigában Alekszandr Griscsuk győzelmével fejeződött be az V. ACP Kupa, a 16 résztvevős, kieséses rendszerű rapidtorna. Az elődöntőben Griscsuk honfitársa, Peter Szvidler ellen nyert, majd a döntőben Jan Nepomnjacsijjal szemben rájátszásban, a „hirtelen halál” partiban elért győzelemmel hódította el a trófeát.

-_1_~1

Asdód a színhelye a VI. ACP Kupának, Izrael 5. legnagyobb városa, a Földközi-tenger partján, Tel-Avivtól mintegy 30 km-re délre, fontos ipari központ és egyben az ország legjelentősebb kereskedelmi kikötője. A sakkvilág szupersztárjai Londonban játszanak a „Grand Chess Tour” idei sorozatának utolsó versenyén.

IMG_2304

A rajtlistát az ukrán Vaszilij Ivancsuk vezeti, őt az idei rapid-vb ezüstérmese, az orosz Jan Nepomnjacsij követi. A 2013-as rapid Európa-bajnokság győztese, Rapport Richárd negyedik a rajtlistán. Nagyszerű formában játszott a csapat Európa-bajnokságon, bronzérmes válogatottunk motorja volt. Bízunk kitűnő taktikai vénájában, eredeti megnyitási repertoárjának sikerében.

A 12 meghívott résztvevőt két 6-6 fős csoportba osztják, körmérkőzéses lebonyolítás után az első két-két helyezett jut az elődöntőbe, ahol két játszma, szükség szerint villámpartik (3 perc + 2 másodperc), illetve a „hirtelen halál” parti dönt. A döntőben már 4 játszmára kerül sor, illetve 2-2-nél rájátszásra kerülne sor. A csoportmeccseket december 7-én és 8-án 12 órától játsszák, 15-15 perc játszmánként a gondolkodási dő és lépésenként 10-10 másodperc, 9-én 14 órától az elődöntőket rendezik meg, 10-én a négyjátszmás döntőt!